Wiele osób jest zdania, że budując dom, warto zainwestować w urządzenie, które zamienia energię na ciepło. Wpływ na to ma przede wszystkim tania eksploatacja, a także przyjazność dla środowiska. Urządzenie wymaga dostępu do energii elektrycznej, poza tym możliwa jest jego instalacja na każdej działce i w każdym domu. Dlatego coraz więcej zarówno inwestorów, jak i osób prywatnych decyduje się na instalację pomp ciepła. Jak działa pompa i czy możliwe jest jej połączenie z każdym rodzajem pieca? Przeczytaj! Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Pompa ciepła powietrzna – jak działa?
Pompa ciepła zgodnie z przeznaczeniem przekazuje zgromadzone ciepło z otoczenia do instalacji grzewczej danego obiektu. Pompa pobiera ciepło ze źródła dolnego natomiast, oddaje je źródłem górnym. Źródło dolne ma niższą temperaturę od górnego, dlatego, aby przepływ ciepła był możliwe konieczna, jest praca sprężarki. Dzięki niej następuje naprzemienne sprężanie i rozprężanie czynnika roboczego. Temperatura gazu rośnie wraz ze sprężaniem, a podczas rozprężania następuje przejście z postaci płynnej do gazowej co, sprzyja pochłanianiu ciepła z otoczenia. Gaz krążący w obiegu zamkniętym podczas parowania pobiera energię z otoczenia, a skraplając się, transmituje ją do instalacji grzewczej budynku. Zyskiem jest oddawanie prawie 3/4 ciepła, które pochodzi z dolnego źródła.
Pompa ciepła a współpraca z grzejnikami – czy na pewno jest możliwa z każdym typem?
Decydując się na instalację pompy ciepła, potrzebne jest zaopatrzenie się w odpowiedni odbiornik ciepła. Na rynku istnieje wiele modeli grzejników, które są przystosowane do działania wspólnie z zasilaniem niskotemperaturowym. Zazwyczaj grzejniki dedykowane do współpracy z pompami ciepła charakteryzują się niską pojemnością wodną, a także mniejszą masą własną. Są to grzejniki dla parametrów 55/45/20. Tylko takie cechy grzejnika umożliwiają efektywną pracę pompy i oddawanie przez nią ciepła. Wraz z rozwojem technologicznym, a także możliwościami, jakie stwarza montaż instalacji pompy ciepła, instalacja ta uważana jest za system ogrzewania, który sprzyja środowisku.