Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

admin Artykuły

Zadaniem nowoczesnych instalacji grzewczych jest podniesienie standardu energetycznego budynku, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i oczywiście sprawne funkcjonowanie. Podczas budowy domu warto przygotować go od razu do montażu pompy ciepła. O czym należy pamiętać?

 

Czy pompa ciepła musi zostać uwzględniona na etapie budowy?

Pompa ciepła jest wykorzystywana jako źródło ogrzewania domu lub c.w.u. Może stanowić instalację samodzielną bądź pracować w układzie hybrydowym wraz z innym źródłem. Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła – powietrzne, wodne i gruntowe. Między innymi od tych czynników zależy sposób montażu urządzenia. Zaplanowanie pompy ciepła już na etapie budowy domu pozwoli uniknąć przeróbek w przeszłości i umożliwi wykorzystanie w pełni potencjału instalacji.

 

Na co zwrócić uwagę planując montaż pompy ciepła?

Jeśli w domu ma zostać zainstalowana pompa ciepła, musi on spełniać standardy budownictwa energooszczędnego. Wtedy stosowanie ekologicznych rozwiązań będzie uzasadnione. W innych przypadkach może okazać się, że pompa ciepła nie pracuje w zakresie podanym przez producenta i cechuje ją mniejsza wydajność.

 

Termoizolacja

To, czy pompa będzie sprawna, zależy w dużej mierze od termoizolacji budynku. Nawet większy, prawidłowo zaizolowany dom, będzie łatwiejszy do ogrzania niż mniejszy o gorszych parametrach. Pod kątem termoizolacyjności należy też dobrać moc i wielkość urządzenia, co przełoży się na koszty instalacji. Mniejsze straty ciepła wiążą się z szybszym zwrotem inwestycji.

 

Wybór miejsca

Jeśli dom dopiero się buduje, powinno się uwzględnić przestrzeń gospodarczą, w której będzie stała jednostka wewnętrzna. Jej wielkość i głośność pracy są porównywalne do lodówki, dlatego umiejscowienie jej nie powinno być szczególnie problematyczne. Na etapie projektowania domu warto uwzględnić miejsce na pompę ciepła jak najszybciej. Maksymalna odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej jest określana przez producenta.

 

Pompy ciepła a obowiązek rejestracji w CRO

admin Artykuły

Pompa ciepła już wybrana, instalatorzy zamówieni. Pozostaje tylko oczekiwanie, by po pomyślnym założeniu nowego urządzenia, w domu pojawiło się miłe, tanie ciepełko. Niestety, niektórych użytkowników pomp ciepła czeka jeszcze obowiązek rejestracji urządzenia w systemie CRO oraz rozliczanie się ze zużytego przez pompę czynnika chłodniczego.

 

Co to jest system CRO i kiedy pompa ciepła musi być w nim zarejestrowana?

System CRO, czyli inaczej Centralny Rejestr Operatorów, to elektroniczna baza danych właścicieli urządzeń lub podmiotów zarządzających obiektami, w których znajdują się urządzenia, związane z chłodnictwem (np. klimatyzatory), ogrzewaniem (pompy ciepła), niektóre rozdzielnice elektryczne, urządzenia zawierające F-gazy, czy stacjonarne systemy przeciwpożarowe.

Jeżeli urządzenie zawiera w urządzeniach niehermetycznie zamkniętych 5 ton CO2 eq lub więcej F-gazów, lub 10 ton CO₂ eq lub więcej w urządzeniach hermetycznie zamkniętych (oznaczenia nadaje producent), operator urządzenia ma obowiązek założyć w systemie CRO tzw. Kartę Urządzenia. Przykładowo, jednym z najczęściej używanych w pompach ciepła czynników jest F-gaz R410A. Żeby spełniać przedstawiony powyżej warunek dotyczący 5 ton równoważnego dwutlenku węgla, wystarczy 2,4 kg R410A w przypadku instalacji niehermetycznie zamkniętych, lub 4,8 kg dla zamkniętych hermetycznie.

 

Kim jest operator?

Operatorem urządzenia, który ma obowiązek zarejestrować pompę ciepła do systemu CRO, a następnie dokonywać wpisów o dokonaniu obowiązkowej kontroli szczelności, jest właściciel. Karta Urządzenia powinna być założona 15 dni roboczych od dnia zakończenia instalacji oraz napełnienia czynnikiem chłodniczym, lub – w przypadku urządzeń nie wymagających instalowania – od dnia dostarczenia urządzenia do obiektu, gdzie będzie eksploatowane.

Obowiązek ten można powierzyć instalatorowi. Należy wówczas przekazać mu pisemne pełnomocnictwo do pełnienia funkcji Administratora w systemie CRO, w imieniu właściciela pompy ciepła. Instalator, posiadający indywidualny certyfikat  FGAZ-O, co 12 miesięcy będzie wykonywał kontrolę szczelności i uzupełniał ewentualne braki. Właściciel ma obowiązek udostepnienia instalacji do dokonania czynności kontrolnych.

Jakie są dodatkowe moduły, które mogę dokupić do pieca na pellet?

admin Artykuły

Ogrzewanie za pomocą pieców na pellet jest inwestycją długoterminową. Zwraca się w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie. Aby piec był dobry oraz spełniał swoją funkcję, przed zakupem należy wciąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Możliwość rozszerzenia pieca o dodatkowe moduły daje dużo możliwości. Jakie są zalety kotłów na pellet? Jakie są dostępne dodatkowe moduły? Zachęcam do lektury! Wszystkie odpowiedzi znajdują się w materiale.

Kotły na pellet – zalety

Zgodnie z przepisami kotły na pellet muszą spełniać określone wymagania energetyczno – emisyjne oraz wymagania efektywności energetycznej. Wskazuje to, że dostępne kotły muszą posiadać certyfikat EcoDesign. Niewątpliwymi zaletami stosowania kotłów na pellet jest:

  • prosty montaż i obsługa,
  • niska emisja substancji smolistych,
  • eksploatacja paliwa odnawialnego,
  • mała ilość powstającego popiołu.

Nowoczesne modele pieców pozwalają przechowywać znacznie większe ilości pelletu za pomocą dostępnych zbiorników na pellet, co sprzyja ergonomicznemu wykorzystaniu i wydajniejszej pracy kotła.

Moduły dodatkowe czyli specjalne funkcje podnoszące komfort użytkowania

Wraz z rozwojem technologicznym na rynku coraz częściej dostępne są nowości oferowane przez branżę grzewczą. Należą do nich dodatkowe moduły rozszerzające kontrolę nad sterownikiem kotła centralnego ogrzewania i instalacji c.o, a także moduły radiowe, moduły WiFi, moduły wykonawcze i zaworu mieszającego. Wszystkie moduły mają za zadanie podnieść komfort użytkowania i rozszerzyć program obsługi danego pieca. Ponadto kontrola nad sterownikami zapewnia bezpieczeństwo i możliwość spersonalizowania wykonywanych przez niego dodatkowych czynności. Szeroka gama produktów może stanowić problem podczas wyboru. Przed podjęciem decyzji, warto zbadać rynek oraz postawić na moduły od cenionego na rynku producenta. Jedynie sprzęt wysokiej jakości stanowi gwarancję bezawaryjności i sprawności. Decydując się na zastosowanie dodatkowych modułów, stajemy w obliczu kilku ważnych wyborów. Zadbajmy, by ten proces był odpowiednio przemyślany. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Czy pompa ciepła współpracuje z każdym typem pieca?

admin Artykuły

Wiele osób jest zdania, że budując dom, warto zainwestować w urządzenie, które zamienia energię na ciepło. Wpływ na to ma przede wszystkim tania eksploatacja, a także przyjazność dla środowiska. Urządzenie wymaga dostępu do energii elektrycznej, poza tym możliwa jest jego instalacja na każdej działce i w każdym domu. Dlatego coraz więcej zarówno inwestorów, jak i osób prywatnych decyduje się na instalację pomp ciepła. Jak działa pompa i czy możliwe jest jej połączenie z każdym rodzajem pieca? Przeczytaj! Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Pompa ciepła powietrzna – jak działa?

Pompa ciepła zgodnie z przeznaczeniem przekazuje zgromadzone ciepło z otoczenia do instalacji grzewczej danego obiektu. Pompa pobiera ciepło ze źródła dolnego natomiast, oddaje je źródłem górnym. Źródło dolne ma niższą temperaturę od górnego, dlatego, aby przepływ ciepła był możliwe konieczna, jest praca sprężarki. Dzięki niej następuje naprzemienne sprężanie i rozprężanie czynnika roboczego. Temperatura gazu rośnie wraz ze sprężaniem, a podczas rozprężania następuje przejście z postaci płynnej do gazowej co, sprzyja pochłanianiu ciepła z otoczenia. Gaz krążący w obiegu zamkniętym podczas parowania pobiera energię z otoczenia, a skraplając się, transmituje ją do instalacji grzewczej budynku. Zyskiem jest oddawanie prawie 3/4 ciepła, które pochodzi z dolnego źródła.

Pompa ciepła a współpraca z grzejnikami – czy na pewno jest możliwa z każdym typem?

Decydując się na instalację pompy ciepła, potrzebne jest zaopatrzenie się w odpowiedni odbiornik ciepła. Na rynku istnieje wiele modeli grzejników, które są przystosowane do działania wspólnie z zasilaniem niskotemperaturowym. Zazwyczaj grzejniki dedykowane do współpracy z pompami ciepła charakteryzują się niską pojemnością wodną, a także mniejszą masą własną. Są to grzejniki dla parametrów 55/45/20. Tylko takie cechy grzejnika umożliwiają efektywną pracę pompy i oddawanie przez nią ciepła. Wraz z rozwojem technologicznym, a także możliwościami, jakie stwarza montaż instalacji pompy ciepła, instalacja ta uważana jest za system ogrzewania, który sprzyja środowisku.

Ile kosztuje pompa ciepła i kiedy można liczyć na zwrot kosztów?

admin Artykuły

Korzystanie z alternatywnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. W dobie szalejących kosztów za opłaty grzewcze warto wybierać naturalne metody pozyskiwania ciepła. Poznaj średni koszt instalacji pompy ciepła, okres zwrotu oraz popularne opcję finansowania inwestycji.

Koszt pompy ciepła

Pompa ciepła funkcjonuje na zasadzie naturalnego poboru energii z gruntu lub powietrza. Urządzenie działa w podobny sposób, jak lodówka, z tą różnicą jednak, że ciepło jest wtłaczane z zewnątrz do budynku. Wiele osób zwleka z obawy o wysoki koszt przed wyborem pompy ciepła. Instalację można zamontować zarówno w nowych budynkach, jak i już stojących. Przeciętna cena pompy ciepła może wynieść od 30 do 50 tysięcy złotych. Szacuje się przy obecnych cenach paliw grzewczych, że zwrot inwestycji następuje średnio w przeciągu 5-15 lat. Zależy to od rodzaju wybranej instalacji, metrażu i stanu budynku. Nie bez znaczenia jest także poprzednie źródło energii cieplnej. Pompy ciepła charakteryzują się żywotnością nawet do 25 lat. Ich ogromną zaletą jest brak ingerencji w środowisko naturalne, a do tego wpływają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W praktyce są bezobsługowe, poza cyklicznymi serwisami, które należy regularnie przeprowadzać.

Dotacje na pompy ciepła

Ze względu na wysoki koszt instalacji pompy ciepła, warto skorzystać z dofinansowania. Ciekawym wyjściem jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć maksymalnie 53 000 zł w okresie do 6 lat. Dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 100 000 zł, odpowiednią alternatywą finansowania pompy ciepła jest program "Czyste Powietrze". Podstawowy poziom wynosi 30 000 zł. Jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w jednoosobowym możesz ubiegać się o nawet 37 000 zł. Oprócz progów dochodowych warunkiem jest posiadanie tytułu własności lub współwłasności do domu jednorodzinnego.

Pompa ciepła w Twoim domu

Choć początkowo koszt instalacji pompy ciepła wydaje się wysoki, warto sprawdzić możliwe dofinansowania, dzięki którym kwota maleje. Długa żywotność sprzętu i ekologiczny sposób ogrzewania domu oraz wody to atuty tego rozwiązania.

Jak często należy uzupełniać zasobnik w piecu na pellet?

admin Artykuły

Okazuje się, że w ostatnich latach zainteresowanie pelletem jako paliwem stałym stało się bardzo duże i dlatego coraz więcej kotłów wykorzystujących pellet jest obecnie wykorzystywanych. Co za tym idzie początkujący użytkownicy często mają w związku z tym różne niepewności, niejasności, na które szukają odpowiedni. Wiele osób jeszcze nim zdecyduje się na takie ogrzewanie zastanawia się jakie to będzie pociągały za sobą koszty, oraz na ile zajmujące będzie. Miedzy innymi takim pytaniem jakie może się pojawić będzie to odnoszące się do tego jak często należy dosypywać pellet.

Piec na pellet - jak często się go uzupełnia

Piec na pellet tak jak zostało już wskazane to rozwiązanie, które cieszy się obecnie sporą popularnością, jednak na pytanie o to jak często uzupełnia się pellet nie będzie łatwo odpowiedzieć. Czynników, które będą miały na to wpływ jest oczywiście wiele. Na pewno trzeba liczyć się z tym, że to uzupełnianie kotła będzie częstsze niż w przypadku stosowania ekogroszku do ogrzewania domu. Zakładać można, że będzie to co 2-3 dni jeśli nie będzie się stosowało niestandardowych rozwiązań.

Kotły na pellet najczęściej są w stanie jednorazowo przyjąć około 30 kg paliwa, które przy ocieplonym domu około 100-120 metrów powinno wystarczyć właśnie na około 2-3 dni. Dlatego to regularne uzupełnianie pelletu będzie bardzo istotne.

Większy dom, większe zużycie

Jeśli ktoś ma większy dom to oczywiście z automatu będzie miał także większe zużycie paliwa. Co za tym idzie trzeba się będzie pilnować jeśli chodzi o uzupełnienie paliwa. Natomiast można także zdecydować się na taką niestandardową opcję wykorzystując w tej sytuacji między innymi powiększone pojemniki. Niektóre firmy oferują do swoich kotłów zwiększone pojemniki, które mogą przyjąć 100, 200 czy nawet 400 kg pelletu, trzeba jednak mieć miejsce na taki pojemnik. Przy standardowym domu 100-120 metrów z izolacją termiczną będzie można liczyć na to, że tak uzupełniony największy zbiornik zapewni ogrzewanie nawet na blisko miesiąc.