Ile kosztuje pompa ciepła i kiedy można liczyć na zwrot kosztów?

admin Artykuły

Korzystanie z alternatywnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. W dobie szalejących kosztów za opłaty grzewcze warto wybierać naturalne metody pozyskiwania ciepła. Poznaj średni koszt instalacji pompy ciepła, okres zwrotu oraz popularne opcję finansowania inwestycji.

Koszt pompy ciepła

Pompa ciepła funkcjonuje na zasadzie naturalnego poboru energii z gruntu lub powietrza. Urządzenie działa w podobny sposób, jak lodówka, z tą różnicą jednak, że ciepło jest wtłaczane z zewnątrz do budynku. Wiele osób zwleka z obawy o wysoki koszt przed wyborem pompy ciepła. Instalację można zamontować zarówno w nowych budynkach, jak i już stojących. Przeciętna cena pompy ciepła może wynieść od 30 do 50 tysięcy złotych. Szacuje się przy obecnych cenach paliw grzewczych, że zwrot inwestycji następuje średnio w przeciągu 5-15 lat. Zależy to od rodzaju wybranej instalacji, metrażu i stanu budynku. Nie bez znaczenia jest także poprzednie źródło energii cieplnej. Pompy ciepła charakteryzują się żywotnością nawet do 25 lat. Ich ogromną zaletą jest brak ingerencji w środowisko naturalne, a do tego wpływają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W praktyce są bezobsługowe, poza cyklicznymi serwisami, które należy regularnie przeprowadzać.

Dotacje na pompy ciepła

Ze względu na wysoki koszt instalacji pompy ciepła, warto skorzystać z dofinansowania. Ciekawym wyjściem jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć maksymalnie 53 000 zł w okresie do 6 lat. Dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 100 000 zł, odpowiednią alternatywą finansowania pompy ciepła jest program "Czyste Powietrze". Podstawowy poziom wynosi 30 000 zł. Jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w jednoosobowym możesz ubiegać się o nawet 37 000 zł. Oprócz progów dochodowych warunkiem jest posiadanie tytułu własności lub współwłasności do domu jednorodzinnego.

Pompa ciepła w Twoim domu

Choć początkowo koszt instalacji pompy ciepła wydaje się wysoki, warto sprawdzić możliwe dofinansowania, dzięki którym kwota maleje. Długa żywotność sprzętu i ekologiczny sposób ogrzewania domu oraz wody to atuty tego rozwiązania.