Zadaniem nowoczesnych instalacji grzewczych jest podniesienie standardu energetycznego budynku, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i oczywiście sprawne funkcjonowanie. Podczas budowy domu warto przygotować go od razu do montażu pompy ciepła. O czym należy pamiętać?
Czy pompa ciepła musi zostać uwzględniona na etapie budowy?
Pompa ciepła jest wykorzystywana jako źródło ogrzewania domu lub c.w.u. Może stanowić instalację samodzielną bądź pracować w układzie hybrydowym wraz z innym źródłem. Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła – powietrzne, wodne i gruntowe. Między innymi od tych czynników zależy sposób montażu urządzenia. Zaplanowanie pompy ciepła już na etapie budowy domu pozwoli uniknąć przeróbek w przeszłości i umożliwi wykorzystanie w pełni potencjału instalacji.
Na co zwrócić uwagę planując montaż pompy ciepła?
Jeśli w domu ma zostać zainstalowana pompa ciepła, musi on spełniać standardy budownictwa energooszczędnego. Wtedy stosowanie ekologicznych rozwiązań będzie uzasadnione. W innych przypadkach może okazać się, że pompa ciepła nie pracuje w zakresie podanym przez producenta i cechuje ją mniejsza wydajność.
Termoizolacja
To, czy pompa będzie sprawna, zależy w dużej mierze od termoizolacji budynku. Nawet większy, prawidłowo zaizolowany dom, będzie łatwiejszy do ogrzania niż mniejszy o gorszych parametrach. Pod kątem termoizolacyjności należy też dobrać moc i wielkość urządzenia, co przełoży się na koszty instalacji. Mniejsze straty ciepła wiążą się z szybszym zwrotem inwestycji.
Wybór miejsca
Jeśli dom dopiero się buduje, powinno się uwzględnić przestrzeń gospodarczą, w której będzie stała jednostka wewnętrzna. Jej wielkość i głośność pracy są porównywalne do lodówki, dlatego umiejscowienie jej nie powinno być szczególnie problematyczne. Na etapie projektowania domu warto uwzględnić miejsce na pompę ciepła jak najszybciej. Maksymalna odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej jest określana przez producenta.